Чому падає гривня і що буде далі

5 Лютого 2016 14:50

ddddddНезважаючи на те, що в світі рекордно подешевшав долар, гривня не тільки не відіграла втрачені позиції, але і продемонструвала черговий “антирекорд” падіння.
За словами експертів, це пояснюється тим, що сьогодні український валютний ринок не дуже залежить від світових тенденцій, а всередині країни поки більше факторів грають на пониження, ніж на стабілізацію національної валюти.
Так, сьогодні, 5 лютого, Національний банк України (НБУ) встановив такі курси основних іноземних валют до гривні:
1 долар США – 25,89 грн;
1 євро – 29,01 грн;
10 російських рублів – 3,38 грн.
Таким чином, курс долара в порівнянні з вчорашніми значеннями став вище на 30 копійок, досягши нового максимуму з початку 2016 року. Курс євро підвищився на 90 копійок. Курс рубля зріс на 14 копійок.
Девальвація гривні проходить на тлі ослаблення долара в світі. Так, протягом торгів 3 лютого долар США втратив свої позиції в порівнянні з іншими світовими валютами на 1,7%. Цей показник став максимальним за останні сім років, з 2009 року.
Разом з тим, як зазначає директор Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, сьогодні світові тенденції на валютних мало впливають на Україну. “Наш курс, який формується в Україні, від зовнішніх факторів залежить дуже слабо. У нас бачите, що твориться з експортом і імпортом. Якби ми сказали, що у нас експорт зростає, тоді б ми могли говорити, що більше залежимо від світової економіки , а експорт стиснувся, і сьогодні світ живе окремо – валютний ринок – ми живемо окремо “, – пояснив він.
В цілому ж, за словами експертів, сьогодні є ряд факторів як внутрішніх, так і зовнішніх, які визначають динаміку курсу гривні по відношенню до долара.
На думку Олександра Охріменка, велику роль в падінні гривні зіграло заяву глави НБУ Валерія Гонтаревої про те, що сьогодні немає передумов для ревальвації нацвалюти.
Про те, що НБУ на поточний момент не бачить підстав для зміцнення курсу гривні, Гонтарева заявила 1 лютого.
3 лютого вона заявила, що понад тиждень ринок знаходить рівновагу без втручання НБУ і дала зрозуміти, що регулятор втручатися в цей процес поки не має наміру. “Фундаментальні фактори знаходяться поза зоною впливу НБУ. Нацбанк не протидіє впливу фундаментальних факторів”, – підкреслила глава Нацбанку.
Такі заяви, на думку Олександра Охріменка, глава НБУ робити не повинна. “Глава НБУ виступає публічно і каже, що на сьогоднішній момент немає підстав для ревальвації, і що курс може бути будь-хто. Будь-яка людина, який почув це – який робить висновок – долар буде рости. Звідси і паніка. Не можна чолі НБУ таке заявляти”, – вважає експерт.
Разом з тим директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин закликає не проводити прямих паралелей між падінням курсу і гаслами глави Центробанку.
“Я не впевнений, що тут є прямий зв’язок між словами про ревальвацію і нинішнім ослабленням. Але зараз довіра до керівництва центрального банку мінімальна і будь-які пояснення, звичайно ж, швидше за сприймаються як негативний сигнал, ніж заспокійливий”, – пояснив він, додавши, що винна частково в цьому і сама глава НБУ.
“На жаль, з огляду на історію, завжди пояснення глави Центробанку не вносили ясність у стан валютних ринків і валютної політики, а, скоріше, навпаки. І зараз така ситуація, що в будь-якому коментарі шукають негативні сигнали”, – зазначив експерт.
При цьому експерт відзначає, що сьогодні дійсно реальних економічних передумов для зміцнення нацвалюти немає. “Поки немає свідчення того, що економіка стала успішніше розвиватися”, – сказав він.
У той же час, сьогодні є внутрішньополітичні чинники, які погіршують ситуацію в економіці і відповідно підсилюють тиск на гривню, вважають експерти.
Як відомо, днями міністр економіки Айварос Абрамовічус заявив, що йде у відставку через постійне тиску на нього і блокування всіх потрібних для країни реформ. При цьому він звинуватив першого заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенко в корупції і спробах взяти під контроль фінансові потоки, які знаходяться у відомстві міністерства. Кононенко всі звинувачення відкинув. Але заява Абромавічус викликало великий резонанс не тільки в Україні, а й за кордоном.
Саме наростання внутрішньополітичних протистояння і є сьогодні одним з факторів, які негативно впливають на гривню, вважає Василь Юрчишин. “Політичне протистояння, джерело якого знаходиться у Верховній Раді, дуже легко відбивається на соціально економічних складових і гривня тут в першому ряду. Будь-які політичні розборки створюють елемент нестійкості і нервозності, як у населення, так і у бізнесу”, – сказав він.
Олександр Охрименко, в свою чергу, вважає що можлива відставка Абромавічус ніяк не впливає на гривню. У той же час позитивно на курс, на його думку, могла б вплинути зміна керівника НБУ.
Як би там не було, але скандал навколо відставки міністра економіки пробудив увагу не тільки західних політиків, але і фінансистів.
Так, глава МВФ Крістін Лагард вже висловила занепокоєння з цього приводу. “Його (Абромавічус, – ред.) Рішення подати у відставку викликає занепокоєння. Якщо підозри, які він висловив під час заяви про відхід з посади, є точними, то це явна ознака, що взяті урядом зобов’язання по боротьбі з корупцією не виконуються”, – сказала вона.
А Європейська Бізнес Асоціація попередила про негативні економічні наслідки в зв’язку з скандалом, що вибухнув. “Якщо українські політики і чиновники не зможуть і надалі взяти на себе відповідальність за впровадження рішучої антикорупційної політики і кардинальних змін, співпраця з МВФ виявиться в зоні ризику”, – відзначають в ЄБА.
При цьому сьогодні, як повідомляють ЗМІ з посиланням на джерело, виділення чергового траншу кредиту МВФ Україні, яке очікувалося в лютому, відкладається.
“Поки складно спрогнозувати, коли може бути прийнято рішення МВФ про виділення наступного траншу. Але очікувати його найближчим часом, як було заявлено нещодавно високопоставленими представниками української влади, підстав поки немає”, – повідомляє видання “Апостроф” з посиланням на джерело в Кабміні.
А саме виділення траншу МВФ могло б допомогти стабілізувати курс, вважає Василь Юрчишин. “Як бачимо, МВФ не буде поспішати з наданням чергового траншу, це, звичайно ж, негативний сигнал для всіх учасників валютного ринку”, – пояснив він.
Олександр Охрименко, навпаки, стверджує, що транші МВФ не сприяють зміцненню курсу гривні.
“Ми з травня 2014 року виконуємо вказівки МВФ і отримуємо гроші. Дивимося в травні 2014 року курс був 10 грн / дол, а який зараз курс? З цієї причини, навіть якщо ми кредит і отримаємо, це ніяк не вплине. Курс як ріс, так і росте “, – пояснив він.
В цілому, на думку експертів, динаміку гривні будуть визначати з одного строни політика Національного банку на валютному ринку, а з іншого – внутрішньополітична ситуація і успішність подальшої співпраці з МВФ.
У той же час, як відзначають економісти, говорити будь-якої значної ревальвації гривні сьогодні не доводиться.
За оптимістичним сценарієм, як зазначає Василь Юрчишин, гривню чекає повільна девальвація до 28-30 грн / дол. “Це нормально, це те, що зрозуміло, прогнозовано і т.д.”, – сказав він.