Чи змінить закон про гречку філософію українських виборів ?

12 Квітня 2018 10:52

МВС вийшло з ініціативою посилити відповідальність за зловживання на виборах. Головне питання – чи будуть садити і чи поліція готова до цього

Основний інстинкт: Чи змінить закон про гречку філософію українських виборів

Сьогодні Кабінет міністрів України підтримав проект закону про посилення покарання за підкуп виборців та інші порушення в ході передвиборчої кампанії. Цей документ був розроблений Міністерством внутрішніх справ спільно з громадськими організаціями (зокрема, з ГО “Опора”, яку очолює Ольга Айвазовська) і тепер буде переданий на розгляд Верховній Раді. “2019 рік – рік президентських і парламентських виборів. В Україні має бути чітке розуміння: ті, хто будуть намагатися фальсифікувати, скуповувати голоси, будуть нести відповідальність. Я думаю, нікого не треба переконувати в тому, що фальшиві або викривлені результати виборів потім надзвичайно дорого обходяться українським громадянам”, – заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

Що передбачають зміни до законодавства? Зупинимося на кількох важливих моментах. По-перше, за підкуп виборців порушнику світитиме до 6 років ув’язнення. Станом на зараз максимум за подібне порушення – три роки тюрми. Також пропонується суттєво підвищити розмір штрафів (до 100-200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян) за порушення обмежень ведення передвиборчої агітації. По-друге, ці зміни стосуються не лише “схемщиків” виборчого періоду, але й “гречкосіїв”, які засівають свої округи повсякчас. Таким чином, вони ризикують отримати від 2-х до 6-ти за підкуп громадян.

Варто нагадати, що перша спроба криміналізації підкупу виборців відбулася у жовтні 2014 року, коли Верховна Рада прийняла законопроект “Про внесення змін до Кримінального кодексу (щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян)”. Але найчастіше попадалися не організатори “скупки душ”, а виконавці і “стрілочники”. Зокрема, на місцевих виборах у 2015 році у Чернівцях трьох студентів засудили до трьох років позбавлення волі з відстрочкою на рік за роздачу коштів. Організатор схеми, кандидат в депутати, втік за кордоні так уникнув покарання.

А от на Рівненщині у 2016 році кандидат в депутати до однієї з міських рад, який надав виборцям неправомірну вигоду в сумі 500 грн, отримав п’ять років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної виконавчої влади строком на 1 рік. Але справді “велику рибу” правоохоронцям досі зловити так і не вдалося. Хоча заяв щодо серйозних порушень було чимало. Зокрема, після місцевих виборів радник Авакова Антон Геращенко казав про підкуп в Дніпрі 10 тис мешканців міста. Але гучних затримань, як і суворих рішень суду, так і не дочекалися. Що ж стосується мажоритарних округів під час виборів до ВР, то там кандидатів, під яких ангажують виборців не за красиві очі, давно знають поіменно. Багато з них не першу каденцію сидять в Раді.

На жаль, як показує практика, в українському політикумі за різноманітні махінації радше готові нагороджувати. Чого лише варте рішення екс-президента Віктора Ющенка у 2009 році нагородити одіозного екс-голову ЦВК Сергій Ківалова ювілейною медаллю і почесною грамотою ЦВК. Щоправда, вручив цю нагороду не президент, а голова Центрвиборчкому Володимир Шаповал, але медаль для “Підрахуя” виглядала відвертою дикістю. Та й удостоєння Порошенком ордена Ярослава Мудрого одіозного голови Центрвиборчкому Михайла Охендовського теж було сприйнято громадськістю не надто позитивно.

Пропозиції, підтримані урядом, абсолютно правильний хід, який може налякати “гречкосіїв”. Але для того, щоб отримати реальну перемогу над махінаторами, у відомстві Авакова мають з’ясувати для себе, чи готові вони саджати за підкуп виборців, чи йдеться про черговий піар-хід. Тим паче, що подібні справи розслідувати вкрай непросто, а організатори й виконавці вимагатимуть від кандидатів підвищені тарифи, так би мовити, за ризик. Інша проблема – пропоновані нововведення повинні бути однакові для всіх, інакше суб’єкти виборчого процесу звинуватять владу у вибірковості. Мовляв, це дубина лише для опозиціонерів.

Джерело: depo.ua