Корисне про пенсії: як збільшити свої шанси на отримання виплат

24 Лютого 2019 19:23

Пенсійна система в Україні є солідарною, тобто чинні пенсіонери отримують пенсії за рахунок пенсійних внесків працюючих нині людей, а не коштів, накопичених за час роботи. Втім, розмір пенсії залежить від внесків, сплачених за час роботи, повідомляє  sud.ua.

Пенсійна реформа, яка розпочалася ще у 2017 році, передбачає як підвищення пенсій, так і збільшення трудового стажу, необхідного для виходу на пенсію. На ділі істотних надбавок до пенсій більшість пенсіонерів не відчули. Доказом тому є те, що 52% пенсіонерів мають пенсію менше 2000 гривень.

А от збільшення стажу схвилювало громадськість. Так, громадяни, що мали 25 років страхового стажу в 2018 році, могли піти на пенсію в 60 років. У 2019 стати пенсіонером дозволяють вже з 26 років стажу. І ця «планка» буде підвищуватися протягом 10 років. Тобто, щоб у 60 років піти на пенсію, громадянину потрібно буде мати 35 років трудового стажу.

Тим, у кого стажу недостатньо, доведеться працювати більше. За наявності від 15 до 25 років страхового стажу в 2018 році можна піти пенсію в 63 роки. Відповідно, у 2028 році для виходу на выдпочинок у цьому віці потрібно буде мати від 25 до 35 років стажу.

Той, хто після досягнення 65-річного віку не матиме 15 років стажу, отримає державну соціальну допомогу.

Підвищені вимоги до стажу вплинуть на багато майбутніх пенсіонерів, прогнозуються чималі групи населення із недостатнім стажем. Хто ж потрапить у зону ризику?

  • наймані працівники без офіційного оформлення;
  • самостійно зайняті, не зареєстровані як платники податків;
  • селяни, зайняті в особистому господарстві;
  • трудові мігранти, що працюють в інших країнах.

За даними Пенсійного фонду, у грудні 2018 року соціальні внески були сплачені за 11,9 млн зайнятих осіб, а зайнятими, за оцінкою експертів, були 16,3 млн осіб. Тобто понад 4 млн людей працювали в Україні, але не платили соціальних внесків. Ще щонайменше 2–3 млн українців працювали за кордоном і також не робили відповідних відрахунків.

Деякі роботодавці, маючи на меті сплатити менше податків, офіційно оформлюють працівників на маленькі зарплати, решту ж доплачують їм неофіційно. Для працюючих це означає, що при наявності хай навіть 35 років стажу їх пенсія буде не вища за мінімальну.

Те ж стосується підприємців, котрі сплачують соціальні внески в мінімальному розмірі — вони теж зможуть претендувати лише на мінімальну пенсію (якщо не працювали раніше на добре оплачуваній роботі).

На сьогодні співвідношення пенсіонерів і платників пенсійних відрахувань критичне. Соціальних внесків не вистачає для виплати пенсій, тому дефіцит Пенсійного фонду фінансується з бюджету. Збільшення кількості платників пенсійних внесків за рахунок тих, хто нині ухиляється чи платить їх лише частково, здатне лише дещо пом’якшити та відтермінувати проблему бідності серед пенсіонерів. Адже маємо невтішні демографічні тенденції: народжуваність падає, молодь емігрує, а населення старіє.

Тож як отримати пенсію в 60 років? Відповідь порівняно проста: працювати офіційно і платити соціальні внески. Мінімальний соціальний внесок у 2019 році — 918 грн на місяць. Самостійно зайнятим для цього достатньо зареєструватись підприємцями, єдиний податок для «спрощенців» першої групи у поточному році — не більше 185 грн на місяць.

У найманих працівників без офіційного оформлення більш складний вибір: їм залишається просити роботодавця про офіційне працевлаштування, поскаржитись до Держпраці, оформити трудові відносини через суд або знайти нове робоче місце.

Щодо оформлення трудових відносин через суд, Кодекс законів про працю України дійсно передбачає таку можливість, і на практиці це реально працює. Хоч цей процес і є трудомістким, проте у випадку, якщо суд визнає відносини між працівником та пенсія фото

роботодавцем трудовими, отримати трудовий стаж можна заднім числом.

Джерело: nk-online.com.ua