Україна – серед світових лідерів експорту органічної сільськогосподарської продукції

30 Березня 2019 18:54
Україна – серед світових лідерів експорту органічної сільськогосподарської продукції
Окремі результати досліджень органічного землеробства в нашій країні та в світі були оприлюднені під час нещодавньої фахової зустрічі з нагоди презентації першого вітчизняного цукру класу «органік».

Подію в Києві влаштувала команда порталу «Органік Інфо», створеного за підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) в рамках швейцарсько-українського проекту «Розвиток органічного ринку в Україні», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія), – розповів Олександр Кривенко, журналіст газети «Агробізнес Сьогодні».

Як повідомили організатори, згідно з інформацією FiBL, сукупна площа земель у світі, сертифікованих для органічного виробництва, станом на 1 січня 2018 року складала близько 70 мільйонів гектарів. У грошовому еквіваленті обсяг світового органік-ринку перевищив 97 мільярдів доларів США.

Читайте також: На Київщині виробник органічної лохини зареєстрував торгову марку

Були наведені дані операційного моніторингу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 31 грудня 2017 року щодо вітчизняного органічного сільського господарства. Згідно з ними:

 

  • загальна площа сільськогосподарських земель, сертифікованих як органічні, становить 201 тис. га; 88 тис. га знаходяться в перехідному періоді;
  • частка органічних земель складає близько 0,7 відсотка від загальної площі сільськогосподарських угідь;
  • загальна кількість операторів цього ринку нараховує 504 одиниці, зокрема, 304 із них є виробниками органічної сільськогосподарської продукції, а решта – трейдерами та переробниками;
  • вітчизняну органічну продукцію купують у понад 40 країнах світу.

 

Приємно було дізнатись, що згідно з інформацією Огляду органічного ринку Європейського Союзу, оприлюдненого в березні поточного року, Україна посіла четверте місце у світі та перше на нашому континенті серед експортерів продукції класу «органік» до країн ЄС.

«Ми поступово наближаємось до мрії – Україна дійсно стає органічним хабом! Водночас дуже важливо, щоби ми розвивались не тільки як сировинна база для Європейського Союзу, а як надійний постачальник, насамперед, готової продукції», – зауважила в своєму виступі Ольга Трофімцева, виконувач обов’язки міністра аграрної політики та продовольства України.

Україна вагомо представлена на світовому ринку конвенційного, тобто традиційного (неорганічного) цукру. Ми належимо 20 найбільших країн, які виготовляють цю продукцію. За підсумками 2018 року, Україна експортувала її на суму 217 млн. доларів США і за цим показником займає десяту позицію в колі найбільших постачальників конвенційного цукру за кордон. У 2009-2010 роках в Україні вже було сертифіковано органічний цукровий буряк, але виключно як сировину.

За даними FiBL, станом на 1 січня 2018 року, які враховують землі, зайняті під органічним виробництвом і землі перехідного періоду, під вирощуванням цукрової тростини знаходилось близько 78 тис. га, а під вирощуванням цукрового буряка – близько 14,5 тис. га.

За даними Research-N-Reports, станом на 1 січня 2017 року, ринок органічного цукру було оцінено у понад 700 млн. дол. США. Прогнози вказують на те, що він до 2025 року зросте на 14 відсотків. Ця тенденція обумовлюється, з одного боку, збільшенням споживання продукції класу «органік», а з іншого, підвищенням попиту на органічний цукор у суміжних індустріях.

На формування структури світового ринку виробників органічного цукру значною мірою впливає вид сировини, яку використовують у цій діяльності. Першість наразі мають країни, де як сировину застосовують цукрову тростину. Найбільші обсяги з результатом 55 відсотків припадають на Латинську Америку. Другу сходинку посідають країни Азії. Світовим лідером з виробництва органічного тростинного цукру в світі вважається Парагвай

Світову першість у виробництві органічного бурякового цукру має Китай.

Бізнес європейського континенту дещо відстає, з одного боку, через неможливість вирощування цукрової тростини на цій території, а з іншого боку, через те, що технологія вирощування органічного буряка та перетворення його на органічний цукор потребує значно більших зусиль.

Кількість країн Європи, де під виробництво органічного буряка відведено понад 100 га, дорівнює дев’яти. Найбільше таких площ знаходиться на території Німеччині й Австрії.

Приємно відзначити, що нещодавно до кола цукрово-бурякових органік-держав увійшла і Україна, де в 2018 році під цукровий органічний буряк було вже закладено 247 га сільськогосподарських земель. Завдяки співпраці групи компаній «Дедденс агро» і «Ріттер біо агро», які вирощують сировину, з Гнідавським цукровим заводом, який її переробляє, та з компанією «Органік стандарт», яка є органом сертифікації, ми вже маємо результати – вітчизняний органічний цукор!

Джерело: agro-business.com.ua