Чому цього року в Україні така висока смертність від грипу

25 Січня 2016 13:33

d13b5879390036e45ff175f8671f96eeВажке протікання грипу та летальні випадки від хвороби обумовлено тим, що вірус видозмінився. Про це розповіла Ольга Голубовська, професор, завідуюча кафедрою інфекційних хвороб НМУ імені О.О. Богомольця, головний позаштатний інфекціоніст МОЗ України.
Крім того, за словами медика, досить високий рівень смертності від грипу цього року обумовлений тим, що люди пізно або взагалі не звертаються до лікаря.
“У нас більше 60% людей взагалі не звертаються в перший день хвороби до лікаря, самі лікуються. Зараз реклама яка хочеш, в аптеці вам розкажуть, як треба лікуватися – чим завгодно, тільки не тим, чим треба насправді. А це, на жаль, може для хворих мати фатальні наслідки, тому що, на відміну від інших респіраторних захворювань, при грипі показані засоби специфічного лікування, які спрямовані саме на вірус грипу – більше ні на який інший вірус. Але це лікування ефективне в перші кілька днів. Потім ефективність цих засобів значно знижується, тому що вірус вже реалізує свою патогенну дію в легенях. І, незважаючи на те, що ми призначаємо лікування, і вірусне навантаження знижується, в легенях вже сформувався смертельний для хворих процес. Ми на це вплинути вже майже не можемо, на жаль “, – пояснює медик.

Ось чому важливо вчасно звернутися до лікаря.
Крім того, в Україні дуже низький рівень вакцинації від грипу. “Висока смертність від грипу ймовірно обумовлена ​​ще й тим, що у нас рівень загальної вакцинації від грипу становить 0,3%. Групи ризику – 20%. Це один з компонентів того, що немає так званого опору колективного вірусу”, – говорить медик. Вона прогнозує, що в наступному році групи ризику будуть щеплені на 70-80%, як це було в 2009-му році.
Штам грипу Н1N1 (Каліфорнія) виник у 2009-му році і всі ці роки циркулював у зовнішньому середовищі. Медики дивувалися: чому після пандемії за минулі роки він різко знизив з вою агресивність, не викликав таких важких уражень легенів, як ми бачили в 2009-му році, а зараз знову викликає? “Були підозри, що цей вірус видозмінився. Але остаточні результати молекулярно-генетичного тестування будуть уже після того, як стихне епідемія цього року”, – розповідає Ольга Голубовська. За її словами, Український центр з контролю захворюваності вже відправив до Лондона зразки цього вірусу і чекає результатів.
Станом на 21 січня від грипу померли вже 72 українця.