Елітний італійський агробізнес на Дніпропетровщині

23 Березня 2018 12:58

У наймальовничому районі України – Петриківському, що на Дніпропетровщині, відомий орнаментальним петриківським розписом, і не тільки, запрацювало унікальне італійське виробництво — равликова ферма.

У селі Гречане на равликовій фермі «Вілла Греція» фермерського господарства «Здравлик» дає потомство українська репродукція маточного поголів’я справжнього Великого середземноморського равлика.

Це справжній європейський делікатес! До того ж афродизиак та найдієтичний продукт…

Агропідприємство торгівельної марки «Здравлик» вперше в Україні запрошує гастрономічних туристів на цікаві екскурсії та дегустації справжніх делікатесних страв зі … середземноморських равликів.

равлик

Ми вперше запропонували концепцію гастрономічного та аграрного туризму в галузі , – розповідає директор фермерського господарства «Здравлик» Тетяна Завийборода.

— М’ясо равлика – це справжній гастрономічний делікатес з ніжною структурою  і з вишуканим тонким смаком, складається з високоякісного і легкозасвоюваного білка (що містить незамінну і дуже цінну амінокислоту — холін), води і жирів. У хімічному складі велика кількість вітамінів і мінеральних елементів: фосфор, магній, калій, мідь, кальцій; тіамін, піридоксин, рибофлавін, кобаломін, фолієва кислота — це практично всі вітаміни групи В, а також вітамін К, вітаміни РР, Е і ретинол, за змістом якого равлики є рекордсменами. Корисні властивості м’яса равликів пов’язані, перш за все, з його дієтичними властивостями, калорійність складає всього 90 ккал на 100 грамів, причому 70% обсягу калорій доводиться на білок, якого тут більше, ніж в курячому яйці. Регулярне вживання равликів в їжу сприяє нормалізації вітамінно-мінерального балансу організму, зниженню рівня холестерину в крові та зміцненню серцево-судинної системи за рахунок жирних кислот. Корисні властивості равликів в тому, що вони насичують організм кальцієм, завдяки чому ці молюски особливо корисні при вагітності і годуванні.

равлик 

Але основна господарча діяльність підприємства «Здравлик» – виробництво ремонтно-маточного стада сірого середземноморського равлика Helix aspersa Maxima і Helix aspersa Muller (найдорожчого харчового равлика у світі).

Українська репродукція середземноморського харчового равлика буде доступніше. Нами, спільно з Асоціацією «Равлик України» розроблена та впроваджується навчальна програма з равликівництва. Бажаючі приєднатись до елітного італійського аграрного бізнесу можуть на базі нашого підприємства ознайомитись з технологією інтенсивного вирощування середземноморського равлика та придбати стартове маточне стадо равлика української репродукції.

 

Саме елітного, наприклад, в Італії равликівництво – справа родинна, що передається поколіннями (до цього ж займає велику частину у тваринництві), а вирощувати равлика простіше, ніж вирощувати кролика або вівцю. Равлики практично не хворіють  та потребують мінімального догляду. У Європі цей бізнес жартома називають «для ледачих», за півроку равлик повністю виростає, набираючи вагу в 30-40 разів, а взимку спить.

До того ж равлик не здатний штучно набирати вагу (наприклад, за рахунок інтенсивного годування) – це важлива дієтична особливість.

Равликівництво – новітнє для України, але галузь динамічно  розвивається  не тільки  на внутрішнє виробництво, а і експорт.

Равликівництво – агробізнес з додатковою вартістю, мільйон з гектара – це про равликів! За інтенсивною італійською технологією: від яйця-ікри до товарного статевозрілого равлика — проходить всього 6 місяців, за цей короткий період 1 тонна маточного поголів’я дає 30-40 тонн приросту! До того ж, без регуляторів росту, штучних харчових добавок, без генетично модифікованих кормів — це цілком органічний продукт.

Фермерське господарство «Здравлик» — соціальне підприємство, 50% прибутку ми витрачаємо на допомогу вимушено-переміщеним особам (ВПО), сприяємо інтеграції біженців через розбудову особистого равликового агробізнесу.

Навчання ВПО равликівництву, за особистим соціальним проектом, у 2017 році ми проводили безкоштовно, також ми компенсуємо до 50% вартості стартового ремонтно-маточного стада равлика, цього достатньо, щоб розпочати промислове вирощування равлика, це суттєва допомога для старту, враховуючи високу вартість поголів’я — від 12 тис. євро за 1 тонну.

Інтеграція переселенців – актуальна і для Дніпропетровської області, яка прийняла переважну частину ВПО, так і для усієї країни.

Також наша соціальна діяльність спрямована на розвиток геліцекультури (промислового вирощування равлика) в Україні. Одна з екологічних та економічних проблем галузі, те що переважний обсяг експорту равлика з України – це виноградний равлик зібраний в дикій природі (в основному лісах, полісся). Збір равлика в дикій природі заборонений у багатьох країнах світу, а в Європі, в свій час, це привело до незворотних наслідків – повного знищення равлика у природі.

Равлика, як і інших промислових тварин, необхідно виробляти, цивілізовано – вирощувати на спеціалізованих тваринницьких фермах.

Ми виступаємо за заборону збору равлика у дикій природі! Та сприяємо створенню нових равликових фермерських господарств.

равлик 

Розвиток галузі равликівництва, безумовно, позитивно вплине на зменшення рівня бідності у сільської місцевості, розвиток сільського господарства з додатковою вартістю, збільшення українського експорту. Продукти равликівництва – це переважно експортна одиниця.

І це не тільки м’ясо равлика, а і равликова ікра (найдорожча у світі), екстракт слизу равлика, – підкреслює директор фермерського господарства пані Тетяна.

— На даний момент у світі продається 420-450 тисяч тонн цих молюсків на  10 млрд. євро. Попит на равлика постійно зростає. Тільки французькі та італійські ринки самостійно складають 300 млн. євро! Франція імпортує більше 80% своїх потреб, Італія — 60%, експортний потенціал равликів близько 200 млн. євро. Ціновий ринок щорічно збільшується на рівні 4,5%.

Лідером світового виробництва харчового равлика є Китай, але Україна ближче до кінцевого західноєвропейського споживача, так що галузь перспективна та вільна, поки що. Запрошуємо до команди виробників та експортерів равлика!

Наше підприємство є членом європейської асоціації «Равлик України», яка працює над поширенням української равликової продукції у Європі та розвитком галузі в Україні.

Попит на равлика в Західній Європі випереджає пропозицію і не буде задоволений найближчі 10 років, – розповідає пані Тетяна.

— Які плани у вашого підприємства?

— Нагодувати равликом усіх бажаючих, — посміхається директор фермерського господарства Тетяна Завийборода.

— Успішно створити українську репродукцію, здивувати новітнім для України гастрономічним туризмом, створити, такий собі, приклад громадського простору геліцекультури в Україні, навчити та забезпечити рогатим поголів’ям нових граків галузі. Нами заплановано суттєве збільшення обсягів виробництва на наступний рік, наприклад, ми вже працюємо над розширенням відкритих пасовищ. Взагалі розвивати галузь, село. Україні потрібно новітнє сільське господарство з додатковою вартістю.

— Які проблеми у цьому сегменті тваринництва ?

— Як і у всієї агроіндустрії: потрібний перехід від сировинного експорту до готової, переробленої продукції, відсутність дешевих європейських кредитів, наприклад, новітні «аграрні розписки» неприпустимі для равликівницва, і у державну підтримку (прямі дотації та компенсації) у цьому році равликівництво не увійшло. Але, галузь самостійно інтенсивно розвивається. Наприклад, експорт равлика  збільшився за 4 роки у 100 разів (до360 тон на рік), а імпорт маточного поголів’я в 30 разів.

-Глобальні проблеми загальнодержавного сільського господарства равликівництво обходять, поки що, галузь — дуже локальна.

— Чи існують проблеми на місцях?

— У цьому році — це погода, а точніше – непогода, — знову сміється пані Тетяна.

— Равликам потрібне тепло. Пізня весна — негативно вплине на роботу тепличного господарства, вирощування підножного корму.

-Також і місцеві дороги, покриття яких сходить разом зі снігом, взагалі в Україні потрібно переходить від поточних ремонтів доріг к капітальним, з довгостроковою гарантією.

-Ми відчули підтримку та сприяння від місцевого сільського голови Геннадія Негоди та депутатського корпусу. Місцева влада зацікавлена в створенні нових підприємств. Взагалі регіон дуже розвинутий туристично, та перспективний для будь- яких інвестицій.

Одним словом: запрошуємо  вас до села Гречане Іванівської сільської ради Петриківського району!

Також, ми сподіваємось на підтримку та співпрацю з боку обласної влади, вона на Дніпропетровщині дуже енергійна, дієва та креативна, у розрізі роботи з інтеграції переселенців. Хочу додати, що ми працюємо у цьому напрямку з міжнародними фондами та грандами, щоб равликовий агророзвиток  став доступніше.

Дякуємо Вам за цікаве інтерв’ю, та зацікавленість до галузі.