Міфи медреформи. Проведення «медреформи» збільшить бюджет системи охорони здоров’я

9 Серпня 2018 19:54

 

Безкоштовною для людей буде лише та медична допомога й у тому обсязі, на оплату якої вистачить грошей у бюджеті поточного року

Безкоштовною для людей буде лише та медична допомога й у тому обсязі, на оплату якої вистачить грошей у бюджеті поточного року

фото: Слово і Діло

Медреформа встигла обрости багатьма міфами. Автор вже розповідав, чому кожен українець не зможе обрати собі сімейного лікаря, а нинішні зміни не здатні викорінити корупцію в медицині. Цього разу спростовується черговий міф про те, що проведення «медреформи» нібито збільшить бюджет системи охорони здоров’я.

Про це йдеться у матеріалі персональних блогів  аналітичного порталу “Слово і Діло”.

Згідно зі ст. 4 ЗУ «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» №2168-19, держава оплачує з державного бюджету в рамках програми медичних гарантій надання медичної допомоги за виділеними напрямками (первинна, вторинна, екстрена та ін). А згідно зі ст. 5 цього ж закону, обсяг і перелік оплачуваних послуг залежить від наявності коштів у бюджеті на конкретний рік і може щороку змінюватися.

Виходить, що безкоштовною для людей буде лише та медична допомога й у тому обсязі, на оплату якої вистачить грошей у бюджеті поточного року. Все інше оплачувати будуть самі пацієнти (хоча це напряму не вказано в законі та ним не регламентується).

Так, у законі йдеться про те, що на ці цілі необхідно витрачати не менш ніж 5% ВВП, так само, як і інша норма з цього закону: «6. Звуження програми медичний гарантій НЕ допускається, крім випадків, встановлених законом».

Ці норми популістські, декларативні та нездійсненні, адже вони порушують і положення Бюджетного кодексу (який за статусом вищий за цей закон), і ст. 95 Конституції, в якій ідеться про те, що: «Виключно законом про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Держава прагне до збалансованості бюджету України».

Це означає, що бюджет, і Програму медичних гарантій як його частку, формує й подає Кабінет міністрів, а розмір її фінансування залежить від дохідної частини бюджету. І якщо грошей не вистачає на фінансування на рівні 5% ВВП, то Кабмін визначає і фінансування, і обсяг державних медичних гарантій,= виходячи з наявних фінансових ресурсів. А їх на охорону здоров’я в бюджеті хронічно не вистачає (дивіться міф №5).

Автор: Валерій Дубій
 


Вподобайте Рідна Дніпропетровщина у Facebook щоб знати більше!

facebook.com/RidneDnipro
Рідна Дніпропетровщина Микола Томенко  Рідна Дніпропетровщина у Фейсбук


 

#новини #Дніпро #Україна #Ukraine