Доступна медицина в Дніпрі: на що ми маємо право

21 Вересня 2018 12:01

Як підписати декларацію з лікарем, отримати безкоштовні ліки і потрапити до лікаря без черги?

Дніпровські лікарні з самого ранку збирають натовпи відвідувачів – дніпряни займають чергу заздалегідь, щоб потрапити до лікаря. В очікуванні під кабінетом люди готові сидіти годинами. Мало хто знає, що потрапити до лікаря можна без черги, записавшись онлайн. А кожен другий пацієнт в Дніпрі відмовляється від лікування або відкладає його через брак коштів, не знаючи, що медичні препарати можна отримати безкоштовно. Страшне слово «декларація» наштовхує на самолікування, адже простіше купити «що-небудь» в аптеці, ніж іти в лікарню і заповнювати купу паперів. Дніпрян, які знають, що дітям за законом повинні видавати ліки абсолютно безкоштовно, можна перерахувати на пальцях.

На що ми маємо права і куди звернутися у разі їх порушення? Журналіст «Дніпро Час» зібрав інформацію, яку повинен знати кожен дніпрянин при відвідуванні медичних установ.

Підписати декларацію з лікарем: як і навіщо?

Для чого підписувати декларацію з лікарем

Декларація – це документ, який підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватися саме у цього лікаря. Так, підписуючи декларацію з конкретним лікарем, ви повідомляєте державі, що оплата за ваше обслуговування повинна надходити до цієї медустанови.

У той же час, декларація не є юридичним документом і не підписується «раз і назавжди»: ви зможете зробити висновок декларацію c іншим терапевтом, педіатром або сімейним лікарем. В такому разі не треба скасовувати попередню декларацію – досить просто укласти нову декларацію з обраним лікарем, а зміни автоматично зафіксуються в системі.

“Старт процесу вибору лікарів не означає, що в цей же день вам терміново потрібно підписати декларацію. Адже кампанія безстрокова. Ви не вибирають лікаря раз і назавжди. Якщо з якоїсь причини вам потрібно буде вибрати іншого фахівця, ви зможете це зробити в будь-який момент “, – повідомила в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

Ви вільні у своєму виборі – не зобов’язані підписувати декларацію за місцем прописки чи проживання. Однак лікар може відмовити в підписанні декларації, якщо він вже набрав оптимальну кількість пацієнтів: сімейний лікар може обслуговувати 1800 пацієнтів, терапевт – 2000, педіатр – 900. Ця цифра може бути трохи більше для лікарів, що працюють в селах. Наприклад, якщо в селі проживає 2000 осіб, то всі вони отримають можливість підписати декларацію c сімейним лікарем.

Крок перший – визначитеся з лікарем

Найпростіший варіант – ви знаєте хорошого лікаря, обслуговувалися у нього і залишилися задоволені результатами. Якщо ж такого лікаря ви поки не знайшли, поцікавтеся у родичів, сусідів, друзів, колег – можливо, у них був позитивний досвід в амбулаторії сімейної медицини або поліклініці, яка підходить вам географічно.

Ви також можете звернутися до місцевого відділу охорони здоров’я. Там вам розкажуть, які лікарі працюють у вашому районі або населеному пункті. Інший варіант – просто зверніться в будь-який медичний заклад і познайомтеся з лікарями. Інформацію про них можна отримати в місцевому відділі охорони здоров’я або безпосередньо в реєстратурі. Деякі медичні установи вже мають свої власні сайти з такою інформацією.

Пам’ятайте, що зараз ви не повинні звертатися до лікаря «строго за пропискою» – можете вибрати лікаря, який працює у вашого будинку, роботи тощо.

Крок другий – підпишіть декларацію

Установи первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, терапевти, педіатри, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі вибрали.

У разі відпустки чи хвороби у вашого лікаря повинна бути заміна – інший лікар первинної ланки або чергове заклад первинної медичної допомоги. Якщо вам знадобиться допомога, а ви перебуваєте в іншому місті, звертайтеся до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

Як підписати декларацію з лікарем: покрокова інструкція

Для підписання декларації з лікарем:

1. Зверніться в медустанову, де працює терапевт, педіатр або сімейний лікар, з яким ви хочете підписати декларацію. З собою потрібно мати паспорт, податковий номер і мобільний телефон. Якщо ви підписуєте декларацію з педіатром або сімейним лікарем для дитини, то візьміть також свідоцтво про народження дитини.

Важливо: заклад, в якому працює обраний вами лікар, має бути підключений до системи «Електронний здоров’я». Підключено заклад до електронної системи охорони здоров’я – треба запитати у лікаря, чи перевірте самостійно на сайті: https://portal.ehealth-ukraine.org/divisions.html#/

2. Ваші дані і контактний телефон внесуть в систему «Електронний здоров’я». Це зробить уповноважена особа закладу ПМП: в різних медустановах це може бути або реєстратор, або медсестра, або лікар тощо.

Важливо: дані вносяться в електронну систему – не буде ніяких бланків, форм, печаток тощо. Після введення даних пацієнт отримує СМС з кодом на вказаний номер телефону, який уповноважена особа медустанови вводить в систему «Електронний здоров’я» для підтвердження.

3. Уповноважена особа медустанови роздруковує з системи «Електронний здоров’я» екземпляр декларації для перевірки.

Важливо: Уважно перевірте всі свої дані. Якщо помітили помилку – скажіть про це уповноваженій особі медустанови. Декларацію роздрукують до тих пір, поки все не буде правильно.

4. Якщо все правильно, уповноважена особа медустанови роздруковує з системи «Електронний здоров’я» ще один екземпляр декларації.

Важливо: Обидва примірники декларації повинні бути ідентичними і без помилок.

5. Пацієнт підписує 2 примірника декларації

Важливо: Уповноважена особа проставляє відмітку з датою на обох примірниках декларації. Один з примірників залишається у вас, другий – у медустанови.

6. Уповноважена особа медустанови накладає електронний цифровий підпис на декларацію і направляє її в систему «Електронний здоров’я».

Важливо: Ви офіційно задекларували вибір лікаря. Гроші за ваше обслуговування держава буде платити закладу, в якому працює обраний вами лікар.

Як отримати безкоштовні ліки?

Кожен другий пацієнт в Дніпрі відмовляється від лікування або відкладає його через брак коштів. У квітні 2017 року уряд розпочав програму “Доступні ліки”. Зараз пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою або діабетом II типу можуть отримати ліки безкоштовно або з незначною доплатою.
У разі відпустки чи хвороби у вашого лікаря повинна бути заміна – інший лікар первинної ланки або чергове заклад первинної медичної допомоги. Якщо вам знадобиться допомога, а ви перебуваєте в іншому місті, звертайтеся до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

Джерело: dpchas.com.ua