Податок на виведений капітал. Що буде, якщо його введуть в дію?

6 листопадаа 2018 00:02
Податок на виведений капітал. Що буде, якщо його введуть в дію?

  У вівторок, 6 листопада біля комітету Верховної Ради активісти провели акцію на підтримку введення податку на виведений капітал. Вони також вимагають і скасування податку на додану вартість. Ця тема вже давно крутиться в українському інформаційному просторі. Є критики і фанати цієї зміни. Але чи дійсно він корисний країні, або це чергові хитрощі влади для відстоювання своїх інтересів?

 Що це за законопроект?

 Зараз у країні існує податок на прибуток, який нараховується в момент, коли підприємство заробило гроші. Цей податок називається ПДВ і становить 18%. Якщо введуть ПнВК, то податок буде нараховуватися, коли засновники захочуть забрати гроші з підприємства собі, а ПДВ скасують. Тобто, поки зароблені гроші продовжуватимуть працювати – вкладатимуться у виробництво, – податку ще не буде. Це, на думку авторів законопроекту, буде мотивувати бізнесменів інвестувати гроші в розвиток виробництва, яке не обкладатиметься податком, а не виводити гроші для своїх потреб. Також передбачається, що податок допоможе малому бізнесу, який не буде змушений віддавати 20 відсотків свого і так невеликого прибутку.

 У 27 з 28 країн ЄС є ПДВ, як і зараз в Україні. І ПДВ у деяких країнах вище. У сусідній Угорщині та Польщі – 27 і 23% відповідно, у Німеччині – 19%.

 Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса пише,що в розвинених країнах НВК не популярний і він не має економічних обґрунтувань.


З іншого боку старший економіст “CASE Україна” Володимир Дубровський інформує: “В Естонії схожа модель діє з 2000 року. Первинний спад надходжень до бюджету через три роки відновився, при цьому істотно зросли інвестиції, що і було головною метою”.

 Також фахівці стверджують, що це допоможе вивести економіку з тіні. Як заявляє директор Союзу українських підприємців Катерина Глазкова, зміна поліпшить інвестиційний клімат і зменшить простір для маніпуляцій зі звітністю і представленням викривлених фінансових результатів.


Варто зазначити, що Міжнародний валютний фонд пручається введенню ПнВК,оскільки вважає, що країна понесе великі втрати бюджету через скасування податку на прибуток, не маючи затверджених компенсаторів, які зможуть ці втрати перекрити. Також потрібно згадати, що фонд є основним кредитором України, а в 2018 році настали пікові часи з виплат кредитів.

 Уряд підтримує ідею ПнВК, але щоб отримати нові кредити, країна повинна виконувати зобов’язання в сфері фіскальної стабільності та відповідальності, а також збалансованого бюджету і зменшення бюджетного дефіциту.

 “Тільки за умови продовження співпраці МВФ Україна може уникнути дефолту за борговими зобов’язаннями. У наступному році ми повинні направити на обслуговування і погашення боргу понад 400 млрд грн. У разі, якщо Україна вийде з програми МВФ, країна втратить доступ до фінансових ресурсів міжнародних організацій та інституційних інвесторів, і дефолт з примарної загрози перетвориться в реальну перспективу наступного року. А це було б ударом для всього бізнесу і кожного українця “, – повідомляє Міністерство фінансів.

 Можливістю для впровадження ПнВК без загрози фіскальної стійкості Мінфін бачить в його введенні для малого і середнього бізнесу з річним обсягом доходу до 200 мільйонів гривень і використання компенсатора у вигляді сплати авансом ПнВК в розмірі 50% від суми податкових зобов’язань з податку на прибуток за 2018 рік.

 У цьому випадку 98% від усієї кількості юридичних осіб перейдуть на сплату ПнВК. Платниками податку на прибуток залишаться близько 4500 компаній з річним обсягом доходу понад 200 мільйонів гривень.


Нагадаємо, законопроект був запропонований президентом Петром Порошенко 5 липня 2018 року, але він поки  не виносився на розгляд парламенту.

 Отже, можна зробити висновок: запровадження НВК може позитивно вплинути на малий і середній бізнес. Це зменшить запал власників підприємств, які зараз виводять гроші без перешкод. Новий податок буде їх стимулювати розвивати бізнес, створювати нові робочі місця і збільшувати обсяги виробництва.

Але є і негативна сторона: власники можуть ще більше навмисно завищувати витрати на розвиток підприємства. Вони виводитимуть гроші з підприємства через, наприклад, продавців товарів або постачальників послуг. Такі схеми розповсюджені і сьогодні, але створення ще більш сприятливого підґрунтя напевно тільки підштовхне нечесних підприємців.

Джерело: aspi.com.ua