До Нового року залишився тиждень, а українці досі не розуміють, як будуть жити в 2016-му – бюджету немає, і коли його приймуть – поки неясно. Тим часом курс долара продовжує потихеньку повзти вгору.
Сценаріїв подальшого розвитку подій три: оптимістичний – долар по 24 грн, який закладений Кабміном у проект держбюджету; реалістичний – курс долара підніметься до 30 грн; і песимістичний – гривня обвалиться вдвічі, до 50 грн. Остання ситуація – малоймовірна, заспокоюють експерти. Але якщо склоки у владі та бійки в парламенті замість прийняття потрібних законів і проведення реформ припинять співпрацю з МВФ, ситуація дійсно може стати катастрофічною.
“Головне – не самі гроші від МВФ, вони невеликі, а сам факт співпраці з Фондом – адже він показує, що Україну, незважаючи на тимчасові труднощі, світ продовжує вважати надійним діловим партнером, який виконує свої боргові зобов’язання “, – говорить економіст Віктор Лисицький.
Втім, президент Украналітцентру Олександр Охріменко вважає, що в нинішній ситуації, коли інвестиції в Україну все одно не йдуть, наявність або відсутність траншу МВФ серйозно на курс гривні до долара не вплине.
Імовірність сценарію “долар по 24 гривні” експерти оцінюють як не надто реальну, але в принципі цілком імовірну – вона отримала 25%. На думку економістів, такий сценарій реальний, якщо Рада до кінця року прийме зміни до Податкового кодексу, які дозволять затвердити держбюджет, потім прийме бюджет. Після цього ми цілком можемо розраховувати, що вже в лютому МВФ таки дасть нам близько $ 3 млрд чергового траншу.
“У цьому випадку країну чекає 100 днів стабільності: буде невелика інфляція, порядку 0,3-0,5% на місяць, яка прискориться в березні до 1%, так як повинна подорожчати електроенергія (у березні буде планова хвиля подорожчання)”, – говорить аналітик агентства MPP Consulting Павло Мельник.
Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко прогнозує, що життя простих українців навіть трохи покращиться через те, що прогнозне зростання ВВП складе 2%, до того ж продовжить дешевшати нафта, а значить, і бензин. Враховуючи, що паливна складова входить в ціну будь-якого товару, можна чекати невеликого зниження їх вартості на 2-3%. У підсумку з бюджетом на 2016-й курс гривні залишиться стабільним (24,4-25 грн / $), і мінімум 3-3,5 місяці українцям не доведеться побоюватися за свої гаманці.
Устенко впевнений, що курс в Україні сильно коливатися не буде: “Навіть є ймовірність, що в січні-початку лютого долар впаде нижче 24 грн через свята і зниження попиту на валюту як з боку населення, так і з боку імпортерів”. Мельник дає навіть 70% ймовірності, що долар в першому кварталі не подорожчає вище 25 грн. І лише Олександр Охріменко впевнений, що ймовірність зниження курсу долара до 24 – всього 25%.
Найбільш вірогідним експерти бачать проміжний сценарій: долар доходить у першому кварталі до 30 гривень і стабілізується. За розрахунками Охріменко, шанси такого результату – 50%, а Устенко говорить про такий же ймовірності плавного зростання курсу за квартал з 25 до 30 грн / долар, і про ймовірність 30% – зростання вище 30 грн. До таких висновків, вважає Устенко, підштовхують дані про падіння і світової економіки, і промвиробництва в Україні, а про реформи в країні більше говорять, ніж роблять.
Поки незрозуміло, як на нашу економіку, а значить, і на курс гривні вплине вступ в силу економічної частини угоди про Асоціацію з ЄС та економічні санкції з боку Росії, вважають експерти.
“Добре, якщо бізнес зможе налагодити поставки, насамперед вітчизняних продуктів в Росію, через Білорусію, а також завоює інші ринки – причому це може бути не ЄС, а Азія і Близький Схід, – говорить Лисицький. – Якщо ні – можуть впасти ціни на внутрішньому ринку. Але, з урахуванням зниження платоспроможності населення, попит сильно не виросте”.
Палій прогнозує, що долар з вірогідністю в 25% дійде у першому кварталі до 30 грн, але більшого зростання не допустить тіньовий бізнес: “У лютому цього року долар злетів до 40 грн, але швидко впав, так як на нього не було попиту. Ситуація напевно повториться “.
Сценарій “долар по 50 гривень” експерти називають катастрофічним для економіки країни, а тому – самим малоймовірним. За прогнозом Охріменко, його ймовірність – 25%, Мельник оцінює її в 5%, а Устенко впевнений, що таке, на щастя, просто нереально.
На думку Охріменка, такий сценарій можливий тільки у разі повного кризи влади: депутати не приймають держбюджет, а коаліція в Раді починає процес затяжного нового форматування.
Населення через зростання цін починає в паніці знімати гривневі депозити і скуповувати долари, які, у підсумку, дорожчають удвічі.
“Очевидно, що ціна газу, використовуваного для опалення, також зросте вдвічі. І якщо січень і лютий виявляться морозними, запасів не вистачить. Тоді доведеться витрачати резерви НБУ на імпорт газу – адже без бюджету на наступний рік про транш МВФ доведеться забути”, – каже Мельник.
Тарифи в цьому випадку не піднімуть, так як платити по ним все одно ніхто не зможе, але різко подорожчають продукти і промтовари, і у людей просто не залишиться грошей на оплату “комуналки”. У підсумку можуть початися віялові відключення електроенергії через енергокризи, і зниження температури в квартирах до 12-15 градусів.
Устенко додає: при такому сценарії 75% економіки піде в тінь, розрахунки підуть повз банків, у тому числі – і по бартеру. Цілком імовірно, що через падіння споживання зарплати можуть почати сильно затримувати, а людей на підприємствах почнуть скорочувати.