Щорічно 14 червня у всьому світі відзначається Всесвітній день донора крові.
Донорство – це добровільна здача крові або її компонентів для подальшого використання з метою лікування людей, виготовлення лікувальних засобів у наукових розробках. Цілком можливо, що крапля твоєї крові стане вирішальною і врятує чиєсь життя, подарує надію на одужання, допоможе в розробці і створенні дієвих ліків. Донорство – благородна і почесна місія.
Здача крові: користь і шкода
Стаючи донором, ти приносиш користь не тільки тим людям, які потребують донорської крові. Бути донором корисно і для тебе. Ось приклади позитивного впливу донорства на організм:
- Донорство дозволяє дізнатися про твого здоров’я. Перед тим як здати кров, у донора беруть кров на аналіз, щоб переконатися у відсутності протипоказань. Це дає можливість виявити хвороби на ранній стадії і вчасно запобігти їхньому розвитку.
- Крім того, регулярна здача донорської крові – профілактика серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, порушення обміну речовин в організмі.
- Регулярна здача крові сприяє омолодженню організму, поліпшенню функціонування багатьох органів і систем: печінки, підшлункової залози та інших органів шлунково-кишкового тракту, імунної системи.
Підготовка до донорства передбачає дотримання дієти і відмову від шкідливих звичок.
Як стати донором в Україні?
Донором може стати будь-який громадянин України, який досяг 18-річного віку, але не старше 60 років, і не має протипоказань для цієї процедури. Здача крові на донорство здійснюється після відповідного медичного обстеження і дозволу лікаря.
Існують певні медичні протипоказання до донорства. Вони бувають абсолютними (передбачають постійне відведення від донорства) або тимчасовими (встановлюють тимчасове обмеження).
До прикладу, люди, котрі перенесли такі захворювання, не зможуть стати донорами крові: вірусний гепатит, сифіліс, туберкульоз, онкологічні захворювання, а також хвороби нирок, органів травлення та ін. Або люди, що страждають гіпертонією, атеросклерозом, гострими запальними процесами, ВІЛ-інфіковані тощо.
Тимчасові причини включають: нещодавно перенесені захворювання, оперативне втручання, алергічні прояви, вживання деяких ліків, період вагітності та лактації та ін.
Як підготуватися до здачі крові?
Підготовка до донорства крові включає в себе певні правила поведінки і харчування як напередодні процедури здачі крові, так і після її закінчення. Слід добре відпочити і виспатися.
Що можна їсти перед здачею крові донору: овочі, фрукти (окрім бананів), хліб, каші, відварені макарони (без масла). А також необхідно пити багато рідини: чаї, соки, компоти. Безпосередньо перед процедурою здачі крові слід випити солодкий чай.
Що не можна їсти перед здачею крові донору за день до процедури: жирну, смажену, гостру, копчену їжу, яйця і молочні продукти. Також слід утриматися від куріння за 2 години, виключити вживання алкоголю за дві доби, а прийом препаратів, що містять анальгін, аспірин – за 5 діб до здачі крові.
Після здачі крові донору потрібно відпочити, випити солодкий чай і легко перекусити. Трохи пізніше потрібно повноцінно поїсти, щоб відновити сили, а також пити багато рідини для відновлення крові. Не слід піддавати себе важким фізичним навантаженням, займатися спортом, сідати за кермо. Також слід утриматися від куріння щонайменше протягом 2 годин, а від алкоголю – протягом доби після здачі крові.
Протягом 5-7 днів відбудеться повне відновлення складу крові. Через скільки можна здавати кров повторно? За 2-3 місяці при дотриманні здорового способу життя і відсутності протипоказань можна повторити процедуру здачі крові на донорство. Протягом року здавати кров рекомендується не більше чотирьох разів для жінок і п’яти разів для чоловіків.
Скільки здають крові донори?
Скільки крові здають на донорство, визначається в залежності від виду донації – цільної крові або ж її компонентів (плазма, тромбоцити, гранулоцити тощо).
Таким чином, за один забір у чоловіка-донора можуть взяти 450 мл, а у жінки-донора – 350 мл цільної крові. За часом процедура здачі крові триває 5-10 хвилин.
Якщо ж йдеться про здачу окремих компонентів крові, то у донора можуть взяти до 600 мл крові, потім переробити її, відокремивши необхідний донорський матеріал, а решту крови повернути донору. Така процедура триває довше, але менш обтяжлива для організму донора.
Скільки коштує здати кров?
Згідно з Постановою Кабміну України від 27.12.06 № 1821 “Про підвищення рівня оплати здачі донорами крові та її компонентів” розмір виплати донорам здійснюється з розрахунку 160 грн за 1 л крові.
Також донори мають додаткові пільги: звільнення від роботи на 1 день з повною виплатою зарплати, а у студентів – звільнення від занять, а також додатковий вихідний день.
Де здати кров?
Де можна здати кров на донорство? У спеціалізованих центрах крові по всій Україні, які є державними установами і підпорядковані Міністерству охорони здоров’я. Саме вони уповноважені проводити підготовку донорів, збір і аналізи крові, а також зберігання та підготовку крові і її компонентів для подальшого використання.