Два роки тому на карті Дніпра з’явилося два десятки жіночих імен — українських літераторок і мисткинь, викладачок і науковиць, державних і громадських діячок. Частина цих видатних особистостей, імена котрих отримали декомунізовані топоніми, народилися або певний час жили і працювали у нашому місті.
Світова знаменитість і російська Жорж Санд
Вона уславила Катеринослав-Дніпро вже тільки тим, що народилася тут, — 12 серпня 1831 року письменниця Олена Ган і офіцер Петро Ган стали батьками дівчинки, котру сьогодні весь світ знає як Олену Блаватську (за прізвищем чоловіка). Мандрівниця, літераторка, засновниця Теософського товариства, головна мета якого — «створити ядро Всесвітнього братерства, де не матимуть значення різниця у расі, кольорі шкіри, статі, касті й віросповіданні», вона й досі викликає суперечливі оцінки: шанувальники стверджують, що вона мала екстрасенсорні здібності й була великою філософкою і релігієзнавицею, критики ж називають її шарлатанкою і спірітуалісткою.
Утім, однозначним є те, що Блаватська була непересічною особистістю, котра надихала науковців і митців, що її твори («Разоблаченная Изида», «Тайная Доктрина» тощо) досі популярні і що це ім’я могло б привабити у наше місто туристів з усього світу, якби у Дніпрі існував повноцінний музей Блаватської. Можливо, його створенню сприятиме те, що наприкінці січня уряд вніс будинок №11 по вул. Ярослава Мудрого (колишня Ленінградська), де, як вважається, і народилася Олена Петрівна, до Державного реєстру нерухомих пам’яток України національного значення.
Відомою за життя, щоправда, не в усьому світі, а лише в Російській імперії, була й мати Блаватської. Одну з перших у країні жінок, що взялася за перо, Олену Ган називали російською Жорж Санд. Нещаслива у шлюбі, Олена Андріївна знаходила розраду в самоосвіті й письменництві. Її твори друкував популярний петербурзький журнал, її саму впізнавали перехожі на вулицях курортної Одеси, куди Ган їздила лікуватися й де минули її останні роки (цей факт вражає, адже в ті часи не було ще фото в журналах).
Вона прожила коротке життя — лише 28 років — і залишила по собі чотирьох дітей і чотири томи літера турних «діток» (як вона називала свої повісті). Доньки Ган успадкували її літературний дар: сестра Олени Блаватської, Віра Желіховська, теж була письменницею, тільки дитячою.
Ім’я Олени Ган тепер носить колишня вулиця Карпа Мироненка (учасника встановлення радянської влади в Катеринославі), ім’я Блаватської — колишня вулиця Володимира Щербицького (радянського партійного й державного діяча, причетного до переслідувань українських дисидентів і відомих діячів культури, зокрема Сергія Параджанова — з довідки міської комісії з перейменувань).
Почесні громодянки міста
Якби не ці дві жінки — Олександра Риндовська і Катерина Мессарош, сотні катеринославських дівчаток не закінчили б школи і не отримали професії, яка дозволила їм заробляти на хліб.
Дивовижна жінка Олександра Якимівна була відомою у Катеринославі викладачкою і просвітянкою. Упродовж 40 років (у 1865—1905 рр.) вона очолювала Маріїнську жіночу гімназію. Крім того, входила до різноманітних просвітянських товариств і рад, куди її охоче запрошували, бо участь цієї енергійної та завзятої жінки у роботі громади гарантувала її успіх.
1879 року за ініціативи Олександри Якимівни у Катеринославі утворилося перше в країні «Товариство піклування про жіночу освіту», яке спонукало небайдужих і відомих містян жертвувати гроші на відкриття безплатних шкіл для дівчаток із незаможних родин.
Не менш активною діячкою на ниві жіночої освіти в нашому місті була Катерина Мессарош, одна з організаторок катеринославського «Товариства піклування про жіночу освіту», піклувальниця його шкіл і Маріїнської жіночої гімназії. Катерина Іванівна не тільки заохочувала інших робити внески на утримання цих навчальних закладів, а й сама була найщедрішою благодійницею: жертвувала найбільші суми на оплату навчання здібних учениць, на медичну допомогу та екскурсії школярок; дарувала ученицям одяг, книги, портрети письменників; придбала для школи Товариства вагон вугілля й віддала 25 тисяч рублів на нову будівлю школи на Проспекті.
За свою діяльність Олександра Якимівна і Катерина Іванівна були вшановані званням почесних громадянок Катеринослава.
Наприкінці 2015-го ім’я Риндовської отримала вулиця Перекопської перемоги (наступальна операція більшовицьких військ під керівництвом Фрунзе проти армії генерала Врангеля, в результаті якої більшовики зайняли Крим і розстріляли від 40 до 50 тисяч кримчан різного віку і статі, котрих визначили як імовірних ворогів радянської влади — з довідки міської комісії з перейменувань), а Мессарош — вулиця Пеліна (організатор загонів Червоної гвардії на Катеринославщині, учасник боротьби проти УНР, причетний до переслідування учасників боротьби за незалежність України).
Найщедріші благодійники
Ім’я ще однієї почесної громадянки Катеринослава — Надії Алексєєнко — повернулося на карту нашого міста. Вона та її чоловік, відомий купець і гласний Міської думи Іван Мартинович Алексєєнко так само, традиційно для свого стану, були щедрими благодійниками: давали чималі кошти на Маріїнську гімназію, школи «Товариства піклування про жіночу освіту» та інші навчальні заклади міста.
Після смерті чоловіка 1911 року Надія Іванівна передала очільникам міста його заповіт, в якому він дарував Катеринославу дворове місце на розі Пушкінського проспекту та Короткої вулиці й 82 500 рублів для будівництва дитячої лікарні, а також капітал у 575 тисяч рублів, проценти від якого мали йти на утримання лікарні й притулку для літніх жінок, який Іван Мартинович відкрив у пам’ять про свою матір. Це був найбільший дар, коли-небудь отриманий Катеринославом.
Споруджену 1912 року за проектом Дмитра Скоробогатова лікарню з амбулаторією назвали Алексєєвською (згодом вона стала лікарнею №3 ім. професора Руднєва, зараз це спеціалізований медичний центр матері та дитини ім. проф. М. Ф. Руднєва).
На знак пошани катеринославські гласні вулицю Каретну, де мешкав купець із дружиною, перейменували на Алексєєнківську (зараз вул. Челюскіна), а Коротку — на Надєждінську. Більшовики останню перейменували на честь Георгія Чичеріна, російського революціонера й радянського дипломата. Від листопада 2015 року ця вулиця знову носить ім’я Надії Алексєєнко.