Економісти запропонували 5 механізмів для захисту власників землі.
Українці, які не підтримують скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення, бояться земельного рейдерства і того, що держава не зможе їх захистити. Про це пише член Ради НБУ, професор Університету Пітсбурга Тимофій Мілованов.
В статті йдеться про 5 кроків, які на думку Мілованова, повинна зробити держава для підтримки власників земельних паїв та інших власників землі.
- Зокрема, держава має дати можливість продавцю односторонньо скасовувати угодупротягом певного періоду. Наприклад, до отримання грошей та три місяці після отримання грошей.
- Також держава повинна вимагати справжнього нового влсника землі оприлюднити своє ім’я. Також потрібно визначити критерії нового землевласника: фермер, відсутність зв’язків з Росією та кримінальних зв’язків, офіційний бізнес.
- Також у колонці йдеться про достовірність та відкритість джерела грошей на придбання землі. Крім того, держава має створити інститут омбудсмена на ринку землі.
- Він буде опікуватися правами продавців та покупців землі. Важливою частиною мусить бути захист непрофесійних учасників ринку від шахрайства та надання правової допомоги.
- Щоби селяни не ставали жертвами агресивної правової поведінки покупців, можна стандартизувати угоду, вважає член Ради НБУ.
«Уявіть контракт, який напишуть для селянина юристи аграрного холдингу. Усі ризики будуть на селянині, а права — у холдингу», – пише Мілованов у своїй колонці.
Також для захисту землевласника від рейдерства треба створити аналог фонду гарантування вкладів. Він може виплачувати компенсації, видавати і повертати землю ошуканим продавцям паїв. Важливу роль відіграватиме Антимонопольний комітет, який повинен стежити за відсутністю змови і неринкового впливу на ціни та угоди.