З 1 грудня українців очікує чергова індексація соціальних виплат. Майбутнє підвищення дозволить збільшити доходи найменш забезпечених як мінімум на рівень інфляції. В результаті через місяць виростуть мінімальний розмір аліментів, мінімальна і максимальна пенсії, допомога по безробіттю тощо.
Як і хто “розбагатіє” в Україні після прийдешньої індексації.
Як зростуть пенсії
В Україні розмір мінімальної пенсії прив’язаний до прожиткового мінімуму для непрацездатного. Наразі він становить 1435 грн. Це мінімум, на який має право будь-який українець, що втратив працездатність.
Щоправда, в законі є кілька важливих “але”. Головне — щоб отримати право на пенсію, треба мати як мінімум 15 років стажу. Якщо заробили менше — отримаєте соціальну допомогу. І то розмір встановленої грошової допомоги має компенсувати різницю між тим, скільки ви отримуєте, і прожитковим мінімумом.
Як проіндексують виплати:
Мінімальна пенсія — з 1435 до 1497 грн;
Максимальна пенсія — з 14 350 до 14 970 грн.
Отже, кожен українець старше 60 років з 1 грудня має отримувати щонайменше 1497 грн. Варто при цьому враховувати, що фактичний прожитковий мінімум (його розраховують на основі реальних цін за підсумками кожного місяця) для пенсіонера в вересні склав 2,7 тис. грн. Тобто всі, хто отримує менше, фактично перебувають за межею бідності.
За оцінками Міністерства соціальної політики, 32,8% українських пенсіонерів перебувають за межею бідності (з минулого року цей показник зменшився з 37,3%). “Рівень бідності серед осіб пенсійного віку (непрацюючих): за відносним критерієм за видатками склав 26,6% (за I квартал 2017 — 24,7%); в абсолютному критерії за доходами нижче за фактичний прожитковий мінімум знизився на 4,5 в. п. і склав 32,8% (за I квартал 2017 — 37,3%)”, — йдеться у звіті Мінсоца “Основні показники рівня життя населення”.
До речі, в середньому українські пенсіонери отримують 2,5 тис. грн. Груднева індексація стосуватиметься 2,5 млн осіб, розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко. Однак найістотніше підвищення очікує українців з найвищими виплатами. Зараз Пенсійний фонд не платить більше 14,3 тис. грн. З 1 грудня максимальна сума зросте до 14,9 тис. грн. Тобто надбавка складе близько 600 грн.
Що буде з мінімальними аліментами
В Україні мінімальний розмір аліментів прив’язаний до прожиткового мінімуму на дитину. У кожному конкретному випадку розмір виплат визначає суд. Однак законом встановлена мінімальна межа. Наприклад, наразі аліменти на дитину віком до 6 років мають бути не менше 1559 грн, а на дитину від 6 до 18 років — не менше 1944 грн. З 1 грудня виплати підвищать. Так, аліменти на дитину старше 6 років складуть не менше 2027 грн, а на дитину віком до 6 років — 1626 грн.
Як виросте мінімальний розмір аліментів:
Дитина до 6 років — з 1559 до 1626 грн;
Дитина від 6 до 18 років — з 1944 до 2027 грн.
В Україні посилили покарання за несплату аліментів. Тепер боржникам загрожує до двох років позбавлення волі. Крім того, якщо дитина важко хвора або має інвалідність, один з батьків, який з нею проживає, має право сам приймати рішення про лікування за кордоном. А якщо другий із батьків більше трьох місяців не платить аліменти, без його згоди також можна вивозити дитину на відпочинок.
На кого вплине новий прожитковий мінімум
Загальний показник прожиткового мінімуму в Україні підвищать з 1777 до 1853 грн. На більшість українців таке рішення вплине лише за деякий час. Наприклад, від прожиткового мінімуму в Україні залежать субсидії, штрафи, податкові пільги.
Податки. Перша група платників єдиного податку (дохід до 300 тис. грн) платять за ставкою в 10% прожиткового мінімуму. Після перерахунку податок складе 185,3 грн (замість 177,7 грн). Крім того, зросте і розмір пільги. Згідно із законом, якщо українець заробляє не більше прожиткового мінімуму, то платити податки потрібно з суми, яка дорівнює 50% ПМ. Наприклад, з грудня за доходу у 1853 грн (неповна ставка) треба буде заплатити податки з суми у 926 грн.
Субсидії. Розмір субсидії в Україні обчислюється за формулою: середній дохід на одного члена поділити на два прожиткових мінімуми, помножити на 15% і на загальний дохід сім’ї. І якщо суми в деклараціях не змінюються, то пропорційно з підвищенням прожиткового мінімуму зростає і розмір субсидії.
Наприклад, якщо сукупний дохід на сім’ю з трьох осіб складає 9 тис. грн, то за прожиткового мінімуму у 1777 грн за комуналку зі “знижкою” доведеться платити не більше 1139 грн. Якщо прожитковий мінімум підвищать до 1853 грн, а дохід не зміниться, за комуналку доведеться віддавати вже 1092 грн.
Допомога по безробіттю. Також до прожиткового мінімуму прив’язаний максимальний розмір допомоги безробітним. Він не може бути більшим за 4 ПМ. Наразі це 7108 грн, а після прийдешньої індексації 1 грудня — 7412 грн.
До речі, мінімальну зарплату українцям підвищать тільки за два місяці — з 1 січня її розмір складе 4170 грн (наразі 3723 грн). А от істотне підвищення пенсій очікується лише у наступному році. Так, у березні 2019-го уряд обіцяє перерахувати всі виплати з урахуванням зростання зарплат та інфляції.