Багато українців відмовляються навіть від нібито дешевих товарів
Середньостатистичний українець щомісяця витрачає 3 тисячі гривень на продукти харчування.
Такі дані наводить Державна служба статистики. Це майже як офіційна мінімальна зарплата – 3723 грн. Детальніше – у сюжеті Радіо НВ.
На м’ясо та рибу українці витрачають зазвичай 500 грн, молочні продукти – близько 300 грн, на овочі – 175 грн, по 153 грн – на хліб та кондитерські вироби. Ще менше коштів йде на фрукти, цукор і яйця – близько 100 грн.
Чи можна витрачати менше
Якщо харчуватися якісними і простими продуктами і готувати самостійно, на їжу можна витрачати не дуже багато грошей, таку думку в інтерв’ю Радіо НВ висловила дієтолог Лариса Бойченко. Вона зауважила, що готові до вживання продукти, наприклад сосиски, коштують дорожче м’яса. Бойченко наголосила, серед дорогих продуктів обов’язково їсти рибу і м’ясо кілька разів на тиждень, також не варто відмовлятися від молочної продукції. Бойченко наголосила, що в середньому українці споживають забагато фаст-фуду та іншої жирної та шкідливої їжі. Водночас багатьом пенсіонерам ледве вистачає на їжу.
“Людині точно потрібні крупи. На щастя, вони у нас мають помірну ціну. Людині точно потрібні овочі. Зимою це може бути квашена капуста. Солоні огірки та помідори, що заготовлені восени, коли вони не такі дорогі. Зовсім не потрібно купувати взимку тепличні овочі. Тому що це навіть шкідливо. Обов’язково мають бути фрукти, наприклад яблука. Також у раціоні має бути м’ясо та риба, і це дорогі продукти. Їх здоровій людині потрібно вживати щонайменше раз на тиждень, а краще двічі”, – сказала Бойченко.
Що дорожчає найбільше
Аби зрозуміти, які продукти українці купують найчастіше, треба подивитись, що дорожчає найбільшими темпами, зауважив у інтерв’ю Радіо НВ голова Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. Він підкреслив, що за останній час найбільше здорожчали соціальні продукти. За його словами, багато українців відмовляються від таких нібито дешевих товарів, як гречка, рис, макарони і навіть хліб. Замість них купують більш дешеві крупи та картоплю.
Дорошенко наголосив, що в останні чотири місяці 2018 року інфляція буде приблизно такою ж, як була у перші чотири місяці. У 2019-му році істотної інфляції не буде, адже її потенціал вже майже вичерпано, вважає він.
“Усе більше українців почали переходити на крупи. Причому ті крупи, які раніше не помічали. Традиційно вважалося, що гречка – найдешевший продукт, а трохи дорожчий – рис. Зараз нічого подібного. Картопля коштує від шести гривень за кілограм. Нерідко саме вона є основою раціону. Далі йдуть крупи, які коштують від дев’яти гривень за кілограм. Саме ці крупи – пшоняна, ячна, манна – дорожчали найбільше. З початку року – більше ніж на 20%”, – сказав Дорошенко.
Незважаючи на кризу, українці стали частіше харчуватися у закладах. Про це розповіла Директор Асоціації ресторанів України Ольга Насонова. Вона зазначила, що середній чек у кафе та барах Києва складає 200-250 грн на одну людину. Насонова підкреслила, що найбільше до закладів ходять молоді люди, які витрачають свої доходи тільки на себе.
“Ресторан, кафе чи бар – це не просто їжа. Це завжди якісь емоції, зустрічі. Емоційно це потрібно багатьом людям”, – зауважила вона.
За даними КМІС, більшість українців продовжують харчуватися вдома. Приготовану не вдома їжу протягом останнього місяця вживали 30% дорослого населення (серед людей до 40 років – 51%, у віці 40 років і старше – тільки 17%).
Жителі України віддають перевагу “демократичним” закладам громадського харчування. Лідерами відвідування є кафе або бістро, на які припадає 40% останніх візитів, а ресторани відвідує лише 9% населення.
Передплатіть журна