Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман 3 грудня заявив, що саме зараз інвестувати гроші в українську економіку дуже вигідно, адже у неї є потенціал.
Гройсман переконаний, що інвестувати в Україну дуже вигідно як для внутрішніх, так і для зовнішніх інвесторів. Він заявив, що найкраща інвестиція у стабільність – це стратегічний вектор руху України у Європейський Союз та НАТО.
Також він запевнив, що буде підтримувати і захищати бізнес, а політичний процес у цьому році не є ризиком для інвесторів.
На думку економічного експерта, кандидата економічних наук Євгена Невмержицького, позитивні зміни є, але їх недостатньо, щоб говорити про привабливий інвестиційний клімат.
“На сьогодні інвестиційний клімат України залишається складним і не дуже привабливим як для українських інвесторів, так і закордонних”, – говорить експерт журналісту АСПІ.
Євген Невмержицький запевняє, що хоч і в Україні є законодавство, яке має сприяти привабливості для інвестора, його дотримання лишається на досить низькому рівні. Серед позитивних прикладів законодавства, експерт назвав закон про валюту.
(Закон України “Про валюту і валютні операції” ухвалений у минулому році, але набуде чинності в лютому цього року).
У даному законі, за словами експерта, приведені у відповідність норми щодо зовнішньоекономічної діяльності, зокрема дозвіл відкривати рахунки у зарубіжних банках, свободу реінвестування та повернення капіталу.
“Хоч це і було раніше, зараз це закріплено законодавчо”, – додав Невмержицький.
Попри це, загальний стан інвестиційного клімату в Україні залишається несприятливим. І, як підкреслив економіст, головна причина цього – не надійна захищеність інвесторів та корупція.
Євген Невмержицький назвав загальні рекомендації для покращенні інвестиційної привабливості, з огляду на актуальні особливості економіки України:
– Приватизація. Попри те, що в Україні є законодавство, яке регулює сферу приватизації, але немає чітких програм захисту приватизованих активів для потенційних і існуючих інвесторів;
– Зниження податку на заробітну плату. Експерт говорить, що в Україні податок на зарплату на європейському рівні, однак українці не отримують за це необхідної державної підтримки. Крім цього, це суттєво знизить рівень тіньової економіки;
– Сприяння IT-галузі. Зменшення податкового навантаження на сферу інформаційних технологій, а також пільгові режим для підприємств галузі;
– Легальний перерахунок грошей заробітчан. В нинішній ситуації, каже експерт, раціональним є допомога з боку державних банків безподаткового перерахунку грошей заробітчан. За його словами, такий крок покращить економіку краще, ніж МВФ;
– Зменшення мита на ввезення з-за кордону вживаних автомобілів. Саме ввезення вживаних автомобілів з гарним технічним станом дозволить економіці наповнюватись. За словами експерта, при покупці нових авто, покупець сплачує всі податки для країни виробника, чого не відбувається при покупці вживаних автомобілів;
– Вирішення питання ринку землі. Хоча це питання сьогодні дуже гостре, однак його необхідно вирішувати.
Загальна тенденція дій уряду в економіці, за словами експерта, має націлюватись на зниження податкового навантаження та зменшення кількості перевірок бізнесу з боку контролюючих органів.