На Дніпропетровщині відкрили вуличну експозицію першого в Україні Музею АТО. Масштабна виставка розкинулася на тисячу квадратних метрів. БТР, «швидка», міномет, зенітна установка, військовий джип, снаряди і прострелені дорожні знаки. Кожен експонат передає енергетику війни на Сході України, розповідає історії її героїв – бійців, волонтерів та медиків. Безкоштовно подивитися виставку може кожен охочий.
Над створенням музею працювали волонтери, атошнікі, історики, музейники, митці, дизайнери, обласна асоціація об’єднань учасників АТО і Дніпропетровська ОДА.
«Дніпропетровщина однією з перших стала на захист Батьківщини від ворога. Заради миру не шкодували ні сил, ні здоров’я, ні життя. Кожному патріоту ми присвячуємо перший в Україні масштабний музей про події на Сході. Військовим, добровольцям, волонтерам, медикам. Він називається «Музей громадянського подвигу Дніпропетровщини в подіях АТО», – зазначив голова Дніпропетровської області Валентин Резниченко.
Вулична виставка музею називається «Шляхами Донбасу». Вона об’єднала близько 400 експонатів. У центрі виставки – асфальтована дорога. По обидва боки від неї – списана військова техніка, яка воювала на Донбасі. Є БТР, медична «таблетка», міномет, зенітна установка, військовий джип, вежа танка. Серед експонатів – скульптура: маленька дівчинка дає яблуко бійцеві. На її створення надихнула реальна історія, яка сталася з бійцем 42-го батальйону Іваном Погорілим.
«Мою роту розбили біля села Новокатеринівка Донецької області. Я отримав поранення і залишився один на поле бою. Недалеко бойовики розстріляли машину з сім’єю донецьких патріотів. Мені вдалося врятувати лише маленьку дівчинку. Навколо йшли активні військові дії, ми з дитиною ще кілька днів ховалися в лісі, а потім потрапили в полон. Все закінчилося добре: зараз дівчинка жива і здорова, живе з бабусею », – розповів Іван Погорілий.
На виставці можна побачити і блокпост Української армії в Пісках і «руїни» Донецького аеропорту. Експозицію військової техніки доповнили простреленими знаками і гільзами. Екскурсії проводять музейники і бійці АТО. Серед перших відвідувачів музею – демобілізовані бійці і школярі.
«Я отримала велике задоволення від екскурсії по музею. Це зовсім інше, ніж дивитися про війну по телевізору. Всі експонати справжні. Ми з друзями перейнялися духом тих подій, які відбуваються на Сході України. Коли звучав Гімн України, на очі наверталися сльози », – поділилася враженнями десятикласниця Олена Григорович.
Зараз триває робота над внутрішньою експозицією Музею АТО. Вона буде займати 500 квадратних метрів і розміститься поруч з вуличної експозицією, в приміщеннях Дніпропетровського історичного музею ім. Яворницького. Її присвятять історіям волонтерів, бійців, медиків, звичайних жителів області. В експозиції буде військова форма, медалі, речі, які рятували життя. Повністю відкрити музей планують до кінця року.