За висновками Центру Політичних Студій та Аналітики Тернопільська обласна рада визнана найпрогресивнішою за впровадження кращих практик прозорості, відкритості та підзвітності органів місцевого самоврядування в Україні.
Голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук особисто приїхав зустріти журналістів з східних та південних регіонів України, які завітали ознайомитися з успішним прикладом об’єднання територіальних громад на Тернопільщині.
Тут створено 26 територіальних громад. Це – найбільша кількість в Україні. Майже 128 мільйонів гривень з державного бюджету для розвитку таких територіальних об’єднань перепало Тернопільщині. І це, запевняють представники влади, не єдине, що можуть отримати громади, якщо будуть достатньо активними.
Серед проблем громади на першому місці – незадовільний стан доріг.
Теребовлянська громада, яка приймала гостей, об’єднує близько 30600 мешканців, 25 сіл та місто Теребовлю. Бюджет громади – 130 млн.грн. Там кажуть: намагаються взяти участь у всіх можливих проектах стосовно децентралізації.
У 2015 році Теребовля підписала договір про поріднення міст з м. Любомир (Польща).
Відчувається, що голова громади, Сергій Іванович Поперечний, має справжній народний авторитет. Журналісти побачили, як хазяйнують у найбільшій громаді в Тернопільській області.
Спочатку гостям представили нещодавно відкритий Центр дозвілля. Цей Центр – приклад для всієї України – створено на базі колишнього Будинку культури. Для дітлахів і підлітків тут – купа цікавих занять. Є і куточок для дорослих, де можна просто поспілкуватися у затишній атмосфері. Незабаром відновлять діяльність і знаменитого Лемківського хору.
Девіз місцевого ліцею: «Ми виховуємо не відмінників, а успішних людей». Достатньо мудрий девіз. Про те, як живеться ліцеїстам, розповідали гостям педагоги та учні.
Як переможець минулого року Теребовля минулого тижня приймала у себе учасників фіналу Чемпіонату України з волейболу дитячої ліги. Тож ми мали змогу подивитися цікаві спортивні змагання.
А краєвиди Теребовлі – це ніби казка. Перша згадка про Теребовлю з’явилася у 1097 році. Тут збереглися залишки храмів та церков, дерев’яних палаців 16 – 17 століть.
Перед об’єднаними територіальними громадами зараз постає чимало завдань. На Тернопільщині впевнені, що поступово вдасться їх реалізувати.
– На сьогоднішній день всі практично громади отримали немалий ресурс. Приклад Теребовлянської громади – їх раціональне використання, говорить Віктор Овчарук.
У Теребовлянській громаді успішно вирішили проблему утилізації сміття. Два роки тому тендер на вивезення твердих побутових відходів у громаді виграло приватне підприємство «Екобаланстер». За дані послуги мешканці щомісяця сплачують 12 грн. з сім’ї.
Все сміття звозиться на сміттєпереробне підприємство – сміттєпереробно-сортувальний комплекс у селі Плебанівк. 65% сміття після сортування потрапляє на вторинну переробку, залишки захоронюються на місцевому сміттєзвалищі. Працівники підприємства, які сортують сміття вручну, отримують заробітну плату в залежності від виробітку, це – біля чотирьох тисяч гривень. Наразі це – чи не єдине сертифіковане сміттєзвалище на Тернопільщині.
Тож тут вміють хазяйнувати.
Віра Касьянова.